Tanımlar

SAYA: Değişik biçimdeki parçaların birbirine dikişi ile ortaya çıkan ayakkabının taban haricinde kalan üst parçasıdır.
 
TABAN: Poliüretan, kauçuk, kösele veya neolitten oluşan en alt kısımdır. Ayakkabının en önemli parçalarından biridir. Çünkü hem dayanıklı hem de esnek olmak zorundadır.
 
Kösele Taban: Gerçek derilerin, içinde çeşitli kimyasallar bulunan havuzlarda bekletilerek kalınlaştırılmasıyla elde edilen tabandır. Doğal olduğu için en sağlıklı tabandır. Nefes alabilme özelliği vardır. Teri emer ve koku oluşmasını önler, dezavantajı ise suda hemen kırılır ve çabuk aşınır.
 
Poliüretan Taban: Plastiğin süngerleştirilmesi sonucu elde edilen tabandır. Yumuşak bir basımının olması ve hafif olduğu için terleme süresini uzatması önemli bir özelliğidir. Ancak koku oluşmasını önleyemez.
 
Kauçuk Taban: Doğal kauçuk plastik maddelerle karıştırılarak elde edilir. Yere konforlu basmayı sağlar. Poli tabandan daha ağırdır. Diğer özellikleri poli tabanla benzerlik gösterir.
 
Neolit Taban: Kauçuk ve sert plastiğin sıkıştırılmasıyla yapılan tabandır. Sert olduğu için köselenin özelliği kazandırılmaya çalışılmıştır. Kırılmama özelliği vardır. Sıcaklık farklılıklarından etkilenmez, estetik olarak güzel olmasına rağmen ağır olduğu için ayağı terletir. Taban nemi emmediğinden koku oluşumunu önleyemez.
 
Termokauçuk Taban: Termokauçuk karışımı ile oluşur. Yoğunluğu en yüksek ve sıcaklığa en dayanıklı tabandır.
 
PVC: Polivinil klorür’den meydana gelen bir tabandır. Çeşitli finisaj işlemleri ile farklı renk ve parlaklık verilebilir.
 
Termo poliüretan: Poliüretan ve termo kauçuğun özel enjeksiyon sistemi ile birleşiminden oluşur. Hafiftir ve kaymama özelliği vardır.
 
Latex: Doğal kauçuk ve lateks ile üretilir. Elastikiyeti en yüksek konfor özelliği olan tabandır.
 
Eva: Yoğunluğu en düşük poliüretan kullanılır. Hafiftir.